Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUALITY

Příspěvky

AKTUALIZACE ZÁSAHU 2016

26. 12. 2016

Byla provedena aktualizace zásahů jednotky za měsíc ZÁŘÍ, ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC. K dnešnímu dni jednotka zasahovala u 56 událostí. Jednalo se o 7 požárů , 17 dopravních nehod, 31 technická pomoc, 1 únik nebezpečných látek.

 

Doplněna rubrika ZÁSAHY 2016

25. 8. 2016

Dnes byla doplněna rubrika ZÁSAHY 2016 za měsíc červenec a srpen. K dnešnímu dni jednotka zasahovala u 35 událostí v obcích Staré Hamry a Bílá. Podle typu událostí se jednalo o 12 dopravních nehod při kterých došlo ke zranění 17 osob. Dále 5 požárů, 1 únik nebezpečné látky na pozemní komunikaci a 17 technických pomocí.

 

hasici .....

14. 8. 2016

Hasiči …

19.5. jsme se  podíleli na přípravě a poté i průběhu při prezentaci naší obce v rámci Vesnice roku 2016. Velice nás poté potěšilo, když jsme se dozvěděli,  že se veškerá snaha vyplatila a naše obec se umístila na krásném 2 místě v kraji.                                                                                                                                           Během měsíce května jednotka zasahovala u 3 vážných dopravních nehod v obcích Staré Hamry a Bílá, při kterých poskytovala první pomoc do příjezdu Záchranné služby. Při jednom zásahu se členové museli vydat  2,5 km pěšky k zraněnému z důvodu nepřístupného terénu pro hasičská vozidla. U těchto nehod dvakrát zasahovala letecká záchranná služba, která odvážela zraněné osoby.

28.5. se tradičně u hasičské zbrojnice kácel máj a smažila vaječina.  Opět jsme se sešli s našimi přáteli a všichni si mohli v poklidu popovídat a poklábosit při chutné vaječině a studeném pivu.

4.6. jsme byli požádání Obci Bílá o ukázku při Dni dětí na Bíle. Této akce jsme se zúčastnili se všemi vozidly a zároveň splnili povinné kondiční jízdy našich strojníků. Během dne jsme provedli simulovaný zásah na požár i s využitím dýchací techniky.

8.6. jednotka vyjížděla na žádost operačního střediska  k úniku provozních kapalin z vozidla v Masarykově údolí.

16.6. a 25.6. jednotka vyjížděla k odstranění spadlých stromů na silnici.

22.6. jsme připravili společně s vedením místní Základní školy pro žáky Den s hasiči. Celá akce byla připravena jako odměna pro děti za celoroční pilnou práci při jejich studiu ve škole. Nejprve byl proveden cvičný poplach a evakuace žáků s veškerým  personálem školy. Tuto část zvládly děti i učitele na výbornou.  Poté jsme se všichni přesunuli na velké parkoviště, kde byla připravena ukázka zásahových vozidel s veškerým vybavením. Děti si kromě zkoušení obleků a prohlídky vozidel poslechly i krátkou přednášku v rámci preventivně výchovné činnosti Hasík. Všichni se dozvěděli jaká máme čísla tísňového volání. Jaké informace máme operátorovi sdělit a jak se máme při těchto situacích chovat. Také bylo připomenuto jaká na nás číhají doma a na dovolené nebezpečí ve vztahu k požární ochraně a ochraně obyvatelstva.

Dne 28.6. jednotka vyjížděla k dopravní nehodě  motorkáře v obci Staré Hamry. Jednotka na místě poskytla předlékařskou pomoc do příjezdu Záchranné služby.  Zraněného motorkáře poté transportovala Letecká záchranná služba

Dne 6.7. byla jednotka vyslána k odstranění spadlého stromu přes komunikaci a dráty elektrického vedeni v obci Bílá místní část Mezivodí. 

9. července jsme byli požádání vedením obce, abychom se podíleli na organizaci Pouťového  fotbalového odpoledne.  I letos se teda povedlo tuto akci zorganizovat a proto jsme mohli strávit krásné sobotní odpoledne u tradičního zápasu svobodní – ženatí.  Toto utkání pro nás nebylo jediným sportovním kláním, jelikož jsme opět zajišťovali občerstvovací stanici a zdravotnický dohled při cyklozávodech Beskyd Tour. Závodníci stanoviště hojně využívali a za jízdy se občerstvovali od našich rychlých podavačů. Tento ročník jsme dokonce ošetřovali jednoho cyklistu po pádu při boji o špici pelotonu.

9.7.  a 13.7.zasohavola jednotka na žádost operačního střediska u spadlého stromu v obci Staré Hamry.

Dne 17.7. se v obci Jarcová okres Vsetín konaly závody hasičských dovedností TFA. Tohoto závodu se účastnili i naši členové bratří Blažkové. Závody pro náš sbor dopadly na výbornou a naši kluci si dovezli v celkovém pořadí krásné 3. a 8. místo z 40 závodníku.  23.7. proběhly závody v Rúžďce odkud jsme si dovezli 4. a 19. Místo.  Další termín závodů je 6.8. ve Viganticích.

 

 

AKTUALIZACE ZÁSAHOVÉ ČINNOSTI

2. 7. 2016

Byly doplněny informace v sekci ZÁSAHY 2016.

 

SEZONA ZAČÍNÁ

25. 4. 2016

I letos bratři Blažkové nezahálejí a poctivě se účastní závodů TFA – nejtvrdší hasič přežije.  První soutěž se konala v Metylovicích.  Naši borci obsadili krásné 8. a 11. místo z 53 v dané kategorii. Mimo jiné 1. místo obsadil hasič, který se může pyšnit titulem mistra světa v této disciplíně. Další v pořadí je účast na závodech v Makově a hlavně příprava na Vsáckou Ligu TFA která zanedlouho odstartuje. V loňském roce naši chlapi obsadili celkově 7. a 20. místo. V polovině měsíce dubna absolvoval náš člen kurz obsluhy motorových rozbrušovacích pil a dvakrát jsme se účastnili odborné přípravy pro jednotky předurčené k zásahům při dopravních nehodách.  Tyto výcviky probíhaly na stanici HZS MSK v Nošovicích, kde si členové mohli vyzkoušet rozstříhat 2 vozy Hyundai. Také byly připraveny rozřezané modely vozů k ukázce umístění airbagů, deformačních míst a dalších bezpečnostních prvků. Celé školení probíhalo pod vedením zkušených instruktorů vyprošťování.  22. a 23. proběhl základní výcvik 2 členů pro práci v dýchacích přístrojích ve výcvikovém středisku FM.  Zde se hasiči naučili základní použití, kontroly, chování při krizových situacích a následnou údržbu po použití přístroje.  V rámci druhého dne výcviku si všichni vyzkoušeli pohyb ve speciálním polygonu s vysokou teplotou, světelnými a kouřovými efekty, které měly simulovat reálné podmínky u zásahu.  V pátek 22. dubna proběhlo na Čeladné okrskové kolo v požárním sportu i s účastí naše sboru. Po nástupu jsme si vylosovali startovní číslo 4. Navzdory tomu, že se jednalo o první závod v roce tak se po startovním výstřelu vše povedlo a v celkovém hodnocení jsme obsadili krásné 2. místo. V sobotu 23. dubna jsme zorganizovali pro naše členy i občany obce společný výlet po okolí naší obce spojený s úklidem přírody v rámci DNE ZEMĚ, který připadal na pátek 22. Počasí sice nevypadalo na jarní slunění, ale i tak se nás dospělých a dětí sešlo 25. Po rozdělení a vybavení ochrannými pomůckami jsme vyrazili na dvě trasy úklidu.  Při návratu na zbrojnici jsme zůstali bez pytlů, jelikož jsme všechny naplnili různými odpadky posbíranými v lese, potoce, příkopách atd. Začátkem dubna jsme také připravili tradiční máj, který bychom chtěli společně postavit poslední dubnový den.13022233_1058425994200313_1912039469_n--1-.jpg

wp_002372.jpg

 

DEN ZEMĚ

20. 4. 2016

 

DEN ZEMĚ

Sbor dobrovolných hasičů obce Staré Hamry pořádá ke Dni Země společný výlet po okolí naší obce, spojený s úklidem přírody.

Sraz bude u hasičské zbrojnice v sobotu 23.4.2016 v 14:00 poté se vydáme na trasy úklidu.

Sebou pracovní rukavice. Za špatného počasí se akce ruší.

Trasa 1: Obrázková stezka na Javořinu a poté po naučné stezce na Němčanku a zpátky.

Trasa 2: směr osada Červík – Lojkašťanka – Chlopčíky – Samčanka

 

 Srdečně zveme všechny dobrovolníky

kontejnery.jpg 

 

ODBORNÁ PŘÍPRAVA

28. 3. 2016

V neděli 13. března proběhla odborná příprava na téma práce s agregáty ve výbavě jednotky a kondiční jizdy se zásahovými vozidly. Členové si odzkoušeli  vyprošťovací zařízení pro dopravní nehody, motorové pily, elektrocentály, plovoucí čerpadla a přetlakový ventilátor. Dále absolvovali výcvik s čerpadly v CAS a výcvik práce s proudnicí při hašení. Poté strojníci-řidiči absolvovali pravidelné jizdy. 

Dne 20.3. se 2 naši členové účastnili odborného přípravy na téma první pomoc při dopravních nehodách. Školení probíhalo na hasičské stanici v Nošovicích pod vedením zkušených příslušníků HZS. Tato akce byla určena pro jednotky dobrovolných hasičů předurčené pro zásahy při dopravních nehodách. V našem okrese tj. Staré Hamry, Frýdlant nad Ostravici, Jablůnkov, Mosty u Jablůnkova a Třinec-Guty.

 

AKTUALIZACE ZÁSAHOVÉ ČINNOSTI 2016

28. 3. 2016

Byla provedena aktualizace zásahové činnosti.Více informací v rubrice ZÁSAHY 2016.

 

Hasiči v loňském roce…

1. 2. 2016

 

Hasiči v loňském roce…

V kalendářním roce 2015 jednotka zasahovala u 79 událostí, ke kterým byla vyslána na žádost Krajského operačního informačního střediska HZS MSK. Podle typu události se jednalo o 9 požárů, 19 dopravních nehod, 1 únik nebezpečné látky, 22 technických havárii a 2 plané poplachy. Naše jednotka se skládá z 20 členů z toho 1 velitel jednotky, 4 velitelé družstev, 6 strojníku a hasiči.  Na svou funkci jsou obsazováni po absolvování odborných výcviku: nositel dýchací techniky, hasič, zdravotník, velitel, strojník, pilař, ochrana obyvatelstva a civilní ochrana. Všichni členové se musí podrobovat pravidelné lékařské prohlídce a odbornému ročnímu výcviku. V současné době má jednotka v přípravě 1 hasiče čekatele, kterého si vychováváme už od mladého hasiče.

Během roku se jednotka poctivě připravovala a zvyšovala svou odbornou způsobilost. První vetší akcí byly 20. ledna kondiční jízdy všech našich strojníků-řidičů s cisternou a technickým automobilem.

V měsíci lednu proběhlo informační sezení na obci, kdy nám bylo sděleno, že HZS MSK by nám rád převedl do užívání techniku CAS 20 Mercedes Benz Atego 4x4. Tato nabídka byla po pozdějším schválení obecním zastupitelstvem přijata.

Členové výboru SDH se zúčastnili VVH u našich kolegů z okrsku Smrk.

V únoru jsme se zúčastnili pravidelného školení řidičů na obci a 2 naši členové absolvovali kurz strojníku požární techniky v Hasičské škole.

Hlavní náplní tohoto měsíce bylo uspořádání našeho plesu v místním KD.

V březnu jsme se potkali s našimi kolegy s okrsku na  „Hasičském plesu okrsku Smrk“ a také jsme pokračovali v tradičním „dětském hajdamáši v maskách“ pro naše mladé hasiče.

V dubnu jsme s kolegy z JSDH Ostravice navštívili výcvikový polygon na hasičské stanici Bruntál a procvičili práci v dýchacích přístrojích. Květen byl věnován opětovné přípravě v poskytování první pomoci organizované hasiči z Frýdlantu. Také se naši členové podíle na organizaci a povedeném průběhu oslav 70-tého výročí osvobození naší obce, uspořádali  jsme „Večírek pro ženy“ a nezapomněli jsme také na přípravu „Májky“. V prvním čtvrtletí roku jsme se poctivě připravovali a doškolovali pro činnost a zásahy u dopravních nehod. Jelikož nás brzo čekala obtížná certifikace zásahové jednotky pro tyto události.

V květnu, a to 23. 5., nastal Den D, kdy nám byl vyhlášen poplach na dopravní nehodu s vyproštěním osoby. Po dojezdu jsme zjistili, že události přihlížejí velitel stanice Frýdek Místek, krajský garant za vyprošťování osob z havarovaných vozidel a velitel naší jednotky. Tudíž celá naše práce byla bodována a bedlivě pozorována až do fiktivního předání zraněné osoby ZZS. Po vyhodnocení nám bylo sděleno, že celou certifikaci jsme zvládli na výbornou.  V tomto měsíci v rámci fyzické přípravy jsme absolvovali okrskové kolo v požárním sportu v Kunčicích p. O. s konečným umístěním na 3. místě.

Z kulturních akcí jsme uspořádali tradiční „Kácení máje a smažení vaječiny“.

V červnu, při realizaci „Dětského dne“ v naší obci opět hasiči nechyběli a pro děti si připravili několik ukázek a hlavně zajišťovali celé občerstvení.

25. 6. proběhl „Den s hasiči“ pro místní základní školu. Nejprve byl proveden cvičný požární poplach s evakuací žáků a personálu a poté jsme připravili ukázky techniky a činnosti na fotbalovém hřišti.

V červenci jsme se podíleli na přípravě „Turnaje v minikopané“ a „Pouťového sportovního odpoledne“. Dne 11. 7. 2015 jednotka provedla zajištění bezpečnostního a zdravotnického dohledu při cyklozávodech, které projížděly naší obcí. Dne 25. 7. se členové našeho sboru bratři Michal a Pavel Blažkovi účastnili závodu Vsácké Ligy TFA ( Železný hasič valašských kotárů) tentokrát závodem v obci Rúžďka. Naši borci měli natrénováno a po odběhnutí všech závodníku se nakonec umístili ve své kategorii na krásném 3. a 4. místě v celkovém pořadí. Na konci roku v celkovém hodnoceni obsadili Pavel 7. místo a Michal 20. Místo z 34 přihlášených. Michal bohužel z důvodu zranění, se nemohl zúčastnit posledních několika závodů a proto 20. místo. Tímto bych chtěl naším hasičům poděkovat za reprezentaci sboru a popřát mnoho sil v dalších ročnících této ligy. Dne 26.7. jsme přijali pozvání našeho družebního dobrovolného hasičského sboru z obce Korňa a vydali jsme se na závody v požárním útoku. Celé závody byly perfektně zorganizovány a po odběhnutí našeho soutěžního pokusu nám ukázala časomíra krásný výsledny čas 17,76 s. Bohužel na bednu to nebylo a po vyhlášení jsme se umístili na 8. místě z 20 družstev v kategorii sport. 

Dne 14. 9. začala několika denní práce pro obec. Z důvodu poruchy na obecním vodovodu  bylo na žádost starostky obce provedeno nouzové dovážení vody do jímání. Naši hasiči se pravidelně střídali a celkem bylo navezeno 62 cisteren. Dne 30. 9. jsme se zúčastnili společně se starostkou naší obce předání zánovní cisternové automobilové stříkačky pro naší výjezdovou jednotku hasičů. Celé předání probíhalo na stanici HZS MSK Nový Jičín, kde tato cisterna sloužila jako záložní vozidlo. Jedná se o vozidlo Mercedes Benz Atego 4x4 s osádkou 6 hasičů.  Po převozu vozidla do naší obce nás čekalo ještě několik desítek hodin práce na úpravách cisterny pro potřeby naší jednotky a samozřejmě zaškolení našich strojníků. Tyto práce byly ukončeny 4. 10., kdy bylo vozidlo uvedeno opět do zásahu. 5. prosince jsme připrali pro občany obce, příznivce hasičů a kolegy z okolních sborů seznámení s zánovním vozidlem CAS 20 MB Atego.

V prosinci jsme se podíleli na přípravě „Mikulášského turnaje ve stolním tenise“

Jaroslav Kubala, velitel jednotky

Ing. Rudolf Franta, náměstek starosty SDH

 

I HASIČI MAJI NAPILNO

21. 11. 2015

 

 

RUŠNÉ OBDOBÍ

         Dne 28.10. v 21:49 zasahoval naše jednotka s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 Tatra 148 u požáru udírny a přilehlé pergoly napojené na budovu v obci Bílá. Přítomní svědci použili k hašení ruční hasící přístroje. Jednotka provedla hašení pomocí 1 C proudu. U zásahu byly použity i dýchací přístroje. Jelikož bylo podezdření že by se požár mohl rozšířit na budovu, byly prvotně vyslány i jednotky hasičů Ostravice a Frýdlant nad Ostravici. Po uhašení byla provedena kontrola termokamerou HZS Frýdek Místek. Dne 29.10. v 18:06 jsme vyjížděli s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 T148 k nahlášenému požáru osobního vozidla v obci Bílá směr místní část Bumbálka. Po dojezdu zjištěno, že došlo k zahoření kolem výfuku vozidla. Uhašeno hasícím přístrojem řidičem vozidla. Jednotka provedla kontrolu a poté se vrátila na základnu. Spolupráce s HZS Frýdek Místek a JSDH Horní Bečva. Předposlední říjnový den bylo zorganizováno taktické cvičení v Kunčicích pod Ondřejníkem. Tématem byl požár v restauraci Huťařství. Na cvičení se podílely jednotky hasičů okrsku Smrk – Kunčice p. O., Čeladná, Ostravice a Staré Hamry. Jednotky si procvičily taktické postupy, použití technických prostředků a spolupráci při požárech. 8.11. dva dny po předání nových autobusových zastávek jsme vyjížděli na Stýskalonky kde osobní vozidlo čelně nabouralo do nové zastávky. Jednotka provedla protipožární opatření a likvidovala únik oleje z vozidla.  Ve středu  18.11. v  06:52 jsme zasahovali u převráceného kamionu s nákladem štěpky v obci Bílá. Při nehodě došlo k úniku velkého množství nafty z nádrže, který byl likvidován pomocí sorbentů. Celý zásah byl ukončen až kolem 14:00. Na místě byli přítomni i zástupci Povodí Odry a životního prostředí. O postavení kamionu se postarala firma Pame Auto. Druhý den v brzkých ranních hodinách jsme vyjížděli k další nehodě v obci Bílá místní část Mezivodí. Zde se jednalo o čelní náraz do stromu. Při nehodě došlo ke zranění 4 dospělých osob. Do příjezdu záchranky jsme poskytovali první pomoc zraněným osobám. Dále bylo provedeno osvětlení místa nehody k šetření Policie ČR.

foto-upravene-na-net-a-zpravodaje.jpgp1290735.jpg