Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUALITY

Příspěvky

SEZNÁMENÍ S VOZIDLEM

21. 11. 2015

 

SEZNÁMENÍ S HASIČSKÝM VOZIDLEM

 

KDY?  sobota  5.12.2015 od 15:00

KDE? u hasičské zbrojnice ve Starých Hamrech

Srdečně zveme všechny příznivce našich hasičů. Malé občerstvení připraveno.

12071675_1132994623394924_2120469407_n.jpg

 

PODZIM U HASIČŮ

29. 10. 2015

 

Podzim u hašičů

Dne 30.9. jsme se zúčastnili společně se starostkou naší obce předání zánovní cisternové automobilové stříkačky pro naší výjezdovou jednotku hasičů. Celé předání probíhalo na stanici HZS MSK Nový Jičín, kde tato cisterna sloužila jako záložní vozidlo. Jedná se o vozidlo Mercedes Benz Atego s osádkou 6 hasičů.  Po převozu vozidla do naší obce nás čekalo několik desítek hodin práce na úpravách cisterny pro potřeby naší jednotky a samozřejmě zaškolení našich strojníků. Tyto práce byly ukončeny 4.10., kdy bylo vozidlo uvedeno opět do zásahu. Týž den byl vyhlášen poplach naší jednotce k nahlášenému požáru. K této události byla již vyslána nová cisterna společně s naší tatrou. Po příjezdu se ukázalo, že někdo zapomněl nahlásit pálení. Cestou zpět jsme byli opět vysláni k zásahu, tentokrát k dopravní nehodě. Zde se jednalo o nehodu 2 osobních vozidel bez zranění. Jednotka provedla pouze úklid oleje z vozovky. 8.10. jsme byli pozváni na Krajské ředitelství HZS MSK k předání vozidlové radiostanice do naší nové cisterny. Zároveň jsme dostali od kraje 3 ks zánovních dýchacích přístrojů s tlakovými láhvemi. 17.10. jsme zasahovali při pátrání po pohřešované osobě v obci Staré Hamry směr Bílý Kříž. Na pátrání spolupracovaly Policie ČR, Horská služba, HZS FM, JSDH Čeladná, Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice a naše jednotka. 23.10. úspěšně složili 2 naší členové odborné zkoušky na funkci strojník požární techniky. Dále 30.10. se účastníme taktického cvičení v obci Kunčice pod Ondřejníkem.  V současné době naše jednotka zasahovala od začátku roku u 69 událostí. Pravidelně probíhá odborná příprava členů jednotky a hlavně se připravujeme na provoz v zimním období, které je pro naši horskou oblast typické.

Jaroslav Kubala

Velitel jednotky

12071675_1132994623394924_2120469407_n.jpg

 

 

2 ZÁSAHY U POŽÁRU

29. 10. 2015

Dne 28.10. v 21:49 zasahoval naše jednotka s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 Tatra 148 u požáru udírny a přilehlé pergoly napojené na budovu. Přítomní svědci použili k hašení ruční hasící přistroje.Jednotka provedla dohašení pomocí 1 C proudu. U zásahu byly použity i dýchací přistroje. Jelikož bylo podezření že by se požár mohl rozšířit na budovu byly prvotně vyslány i jednotky hasičů Ostravice a Frýdlant nad Ostravici. Po uhašení byla provedena kontrola termokamerou HZS Frýdek Místek. 

Dne 29.10. v 18:06 jsme vyjíždeli s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 T148 k nahlášenému požáru osobního vozidla v obci Bílá směr místní část Bumbálka. Po dojezdu zjištěno, že došlo k zahoření kolem výfuku vozidla. Uhašeno hasícím přístrojem řidičem vozidla. Jednotka provedla kontrolu a poté se vrátila na základnu. Spolupráce s HZS Frýdek Místek a JSDH Horní Bečva.

 

Činnost hasičů pro obec

25. 9. 2015

Činnost hasičů pro obec

 

Dne 14. 9. začala několika denní práce pro obec. Z důvodu poruchy na obecním vodovodu  bylo na žádost starostky obce provedeno nouzové dovážení vody do jímání. Naši hasiči se pravidelně střídali a celkem bylo navezeno 62 cisteren. 1 cisterna doveze 6 000 l vody.

V průběhu navážky vody jsme také dne 16. 9. zasahovali u požáru velkostatku ve Frýdlantu nad Ostravicí – Nová Ves. Povoláni jsme byli z důvodu naši velkokapacitní cisterny a vybavení dýchacími přístroji. Na místě zasahovalo 8 jednotek. Požár vypukl ve středu v 17:25 a celková likvidace byla nahlášena druhý den ráno.

Dále v  pátek 18. 9. jsme byli povolání k těžké dopravní nehodě v obci Staré Hamry, místní část Samčanka. Jednalo se o převrácený kamion s návěsem, který se střetl s právě projíždějícím motorkářem. Jednotka poskytla předlékařskou pomoc 3 zraněným osobám do příjezdu záchranné služby. Na místě také zasahoval vrtulník záchranné služby, který odvážel těžce zraněného motorkáře. Poté se likvidoval únik nafty z kamionu. Zde jednotka spolupracovala s HZS Frýdek Místek, PČR, ZZS, Povodí Odry a Správou životního prostředí.

20. 9. jsme vyjížděli v 04:00 k požáru osobního vozidla v obci Bílá, místní část Konečná. V době příjezdu bylo již auto zcela zasaženo plameny. Jednotka provedla uhašení a zásah probíhal v dýchací technice. Spolupráce s HZS Frýdek Místek.

Mimo tuto činnost probíhají pravidelná školeni členů jednotky a údržba techniky.

Všem členům naší jednotky a sdružení hasičů bych chtěl poděkovat za účast na zásazích a  také dovážení vody.

 

Jaroslav Kubala, velitel jednotky

12042039_1076046929074532_291300981_n.jpgp1.jpg

pozar--nova-ves-3.jpg

 

PODĚKOVÁNÍ

24. 9. 2015

 

Poděkování                                              

Chtěli bychom tímto vyjádřit poděkování členům SDH Staré Hamry za příkladnou a bezchybnou pomoc při zajištění bezpečného průjezdu cyklistů a zajištění občerstvovací stanice během 21. ročníku cyklomaratonu Beskyd tour, který tradičně hostí stovky cyklistů z celé ČR a okolních zemí. Vaše příkladná pomoc a koordinace pomohla zajistit bezpečnost stovek účastníků jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších závodů pro veřejnost v České republice. Svou prací jste přispěli k jeho tradičně vysoké úrovni i dobrému jménu našeho kraje, jenž nad akcí převzal záštitu.

S pozdravem za celý pořadatelský tým                                      Libor Hrdina

 

NEHODA MOTORKÁŘE

12. 9. 2015

Dne 29.8. v 10:58 naše jednotka zasahovala u dopravní nehody motorkáře v obci Bílá místní část Konečná. Při nehodě došlo ke zranění motorkáře. Naši hasiči poskytovali do příjezdu ZZS zraněnému předlékařskou pomoc a také provedli protipožární opatření na motorce a zabezpečili celou oblast. Na místě také zasahovali ZZS, PČR, HZS FM

 

VÝLET ZA HRANICE

30. 7. 2015

Dne 26.7. jsme přijali pozvání našeho družebního dobrovolného hasičského sboru z obce Korňa a vydali jsme se na závody v požárním útoku. Celé závody byly perfektně zorganizovány a po odběhnutí našeho soutěžního pokusu nám ukázala časomíra krásný výsledny čas 17,76 s. Bohužel na bednu to nebylo a po vyhlášení jsme se umístili na 8. místě z 20 družstev v kategorii sport. 

 

ÚSPĚCH NAŠICH BORCŮ

29. 7. 2015

Dne 25.7. se členové našeho sboru bratři Michal a Pavel Blažkovi účastnili závodu Vsácké Ligy TFA ( Železný hasič valašských kotárů) tentokrát závodem v obci Rúžďka. Naši borci měli natrénováno a po odběhnutí všech závodníku se nakonec umístili ve své kategorii na krásném 3. a 4. místě v celkovém pořadí. Tímto bych chtěl naším hasičům poděkovat za reprezentaci sboru a popřát mnoho sil v dalších závodech této ligy.

 

SPANÍ NA HASIČÁRNĚ

27. 7. 2015

Spaní na hasičárně, pro naše mladé hasiče

Pátek 10. 7.  2015 jsme pro naše mladé ale i ty věkově starší hasiče uspořádali pestrý a zábavný program s nocováním na hasičské zbrojnici. Před  hasičskou zbrojnicí nás přivítal náš šikovný a zábavný velitel  jednotky Jarek Kubala, který nám řekl celý páteční program i s malým překvapením. Pro začátek nám řekl, jak se máme chovat a na co si máme dávat pozor.  Po pokynech jsme se vydali s našimi staršími hasiči do lesa, kde jsme si každý měli za úkol najít nějaký prut, na kterém si večer budeme opékat klobásu nebo chleba, podle  chuti. Cestou z lesa jsme se zastavili na velkém travnatém hřišti, kde další členové naší jednotky měli pro nás program. Jako je například první pomoc, kde jsme si vyzkoušeli nasazování krčního límce, jak poznáme, jestli zraněná osoba dýchá a všechny potřebné věci, které by měl každý hasič, ale i záchranář či policista, znát. Dále jsme si mohli vyzkoušet požární útok, nebo jen samotné hašení s hadicí. Po konci tohoto programu jsme se vrátili zpět na hasičskou zbrojnici, kde jsme si připravili posezení a ohniště na opékání. Po ukončení opékáni jsme si dali malou pauzu, po odpočinku jsme si vytvořili dvě družstva a zahráli jsme si fotbal na malém hřišti za místní ZŠ. Po konci fotbalu, kdy byl každý unavený, jsme si odpočali a kolem 21:45 jsme šli na stezku odvahy. Po setmění  jsme se vydali na malý noční pochod, kdy nám Martin vyprávěl historky, a při tomto vyprávění jsme uslyšeli, jak někdo volá o pomoc. Po chvilce jsme našli zraněnou osobu, o kterou jsme se postarali. Ale zanedlouho volal ještě někdo další o pomoc, tak jsme se vydali po hlase, až jsme našli i druhou zraněnou osobu a o tu jsme se taky postarali. Po cestě zpátky  Martin pokračoval ve vyprávění historek, aby jsme se báli. Když jsme došli zpátky na  hasičskou zbrojnici, tak jsme  všichni  ulehli, ale nikdo neusnul. Proto Martin začal vyprávět pohádku, u které se každý nasmál, ale po chvíli vyprávění začínal pomalu každý usínat.  Zbylo jenom pár dětí, které nemohly usnout ale jak to tak bývá, vždy všichni usnou a také se tak stalo. Ráno, když jsme se probudili, byla na stole nachystána dobrá snídaně s hrníčky s výborným čajem a bábovkou. Po snídani jsme si sbalili věci a rozešli jsme se domů. Myslím si, že se nikdo nenudil...

Děkujeme našemu hasičskému sboru a všem jak tuto skvělou akci zorganizoval, pro naše mladé hasiče.

 Pindurová Kateřina

 

ZDRAVOTNICKÝ DOHLED

26. 7. 2015

Dne 11.7.2015 jednotka provedla zajištění bezpečnostního a zdravotníckého dohledu při cyklozávodech , které projížděly naší obcí.